Poradnik

Wyspy Zielonego Przylądka

REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA
Stolica: Praia
Waluta: escudo (CVE), 1 CVE = 100 centavos;
1 USD = 85 CVE
Język urzędowy: portugalski
Inne języki: kreolski, balante, woolof

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Od obywateli RP wymagane są wizy. Wystawiają je placówki dyplomatyczne (najbliższa w Berlinie). Ponadto wizę wjazdową można otrzymać na lotnisku w Prai lub Sal (cena 55 EUR).

PRZEPISY PRAWNE. Handel środkami odurzającymi oraz ich zażywanie są zabronione i podlegają karze od 1 roku do 8 lat pozbawienia wolności.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie ma obowiązkowych szczepień, jednak od turystów podróżujących przez Senegal (lub inny kraj afrykański) wymagany jest wpis do międzynaro¬dowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane jest szczepienie przeciw żółtaczce typu A i B. Istnieje zagrożenie malarią. Szpitale, ośrodki zdrowia i apteki są dość dobrze wyposażone. W stosunku do krajów sąsiednich (Afryka Zachodnia) standardy higieniczne są na dużo wyższym poziomie.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Republika Zielonego Przylądka położona jest na 10 większych wyspach i na 5 wysepkach bezludnych. Wyspy o największych walorach turystycznych to: Mindelo, Boa Vista i Sal. Do niedawna możliwe było podróżowanie między wyspami tylko drogą lotniczą. Obecnie wprowadzono połączenie morskie, co znacznie obniża koszty podróży. Na Santiago i Mindelo są wypożyczalnie samochodów. Jedyna droga asfaltowa łączy lotnisko ze stolicą. Prowadząc samochód, należy zachować dużą ostrożność, ponieważ kierowcy nie są zdyscyplinowani, a na wyspach nie ma pomocy drogowej.

BEZPIECZEŃSTWO. Republika Zielonego Przylądka w ostatnich latach stała się mniej bezpieczna. Zdarzają się kradzieże kieszonkowe i zuchwałe napady bandyckie.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• W większych miastach można posługiwać się popularnymi kartami kredytowymi (VISA).
• Infrastruktura turystyczna utrzymana jest na wysokim poziomie, zwłaszcza na wyspach Sal, Santiago, Sao Vincente. Wybór hoteli jest bardzo duży: od międzynarodowych sieci po małe pensjonaty. Usługi turystyczne są drogie. Doba w pensjonacie kosztuje ok. 40–50 EUR.
• Kraj jest ciekawy turystycznie, o przyjaznym klimacie: średnia temperatura wynosi 25 st. C, amplitudy temperatur nie przekraczają 10 stopni.
• Z powodu występowania silnych prądów podwodnych podczas kąpieli w oceanie należy zachować szczególną ostrożność. Do najbardziej niebezpiecznych kąpielisk należą plaże na wyspach Sal i Sao Nicolau.
• Sprzedaż alkoholu młodzieży poniżej 18. roku życia oraz spożywanie alkoholu przez małoletnich są zabronione. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym jest przestępstwem.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Zielonego Przylądka podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dakarze (Senegal).

źródło: MSZ


Poczytaj również o innych krajach: