Poradnik

Wietnam

WIETNAM
(Socjalistyczna Republika Wietnamu)
Stolica: Hanoi
Waluta: dong wietnamski (VND);
1 USD = 16 000 VND
Język urzędowy: wietnamski
Inne języki: angielski, chiński (yue), francuski

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są mieć ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju. W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednokrotne lub wielokrotne z okresem ważności do 12 miesięcy. O wizę do Wietnamu można ubiegać się w urzędach konsularnych tego kraju.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Obecnie nie ma informacji o występowaniu jakiejkolwiek epidemii. WHO zaleca szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, encefalitis, dendze i tężcowi.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy. Możliwe jest uzyskania wietnamskiego prawa jazdy na podstawie polskiego.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Obcokrajowcy mogą swobodnie poruszać się po terytorium całego kraju z wyjątkiem stref zamkniętych, wojskowych oraz obszarów górskich, na których istnieją ograniczenia ruchu turystycznego.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Różnica czasu między Wietnamem a Polską to 6 godzin w czasie zimowym, 5 godzin w czasie letnim (w Wietnamie nie ma zmiany czasu z zimowego na letni).
• Dotychczas żaden z polskich operatorów komórkowych nie miał podpisanej umowy roamingowej z Wietnamem. SMS-y z Wietnamu są odbierane przez abonentów polskich sieci komórkowych, natomiast SMS-y wysyłane z polskich sieci nie docierają do aparatów działających w wietnamskich sieciach komórkowych. Telefon na kartę może być użyty w Wietnamie po wykupieniu karty miejscowego operatora. Minimalna opłata 100 tys. VND wystarcza na ok. 40 minut rozmów lokalnych.
• Godziny pracy urzędów państwowych: od 8.00 do 17.00, z godzinną przerwą między godzinami od 11.00 do 13.00.
• W małych miejscowościach mogą wystąpić problemy z zaopatrzeniem w artykuły spożywcze i środki higieniczne. Sklepy czynne są przeważnie do godz. 20.00. W większości z nich cena podlega negocjacji.
• Walutę (euro, dolary) można wymienić w niemal każdym sklepie z wyrobami jubilerskimi lub w hotelu. W dużych miastach sieć kantorów jest dość dobrze rozwinięta, w mniejszych miejscowościach kantorów praktycznie nie ma.
• W miejscach atrakcyjnych turystycznie jest dużo hoteli, a ich standard jest zróżnicowany. Ceny wahają się od 10 do 150 USD i więcej za dobę – zazwyczaj można je negocjować.
• Należy uważać na posiłki w ulicznych jadłodajniach (wątpliwości budzą warunki sanitarno-higieniczne).
• Koszt przejazdu z lotniska Noi Bai do centrum Hanoi nie powinien przekroczyć równowartości 12 USD. Popularnym sposobem poruszania się po miastach jest jazda na motocyklu z miejscowym kierowcą. Koszt przejazdu w granicach Hanoi nie powinien przekroczyć 35 000 VND, jednak cenę zawsze należy uzgodnić przed jazdą.
• Najlepszą porą na zwiedzanie Wietnamu jest wczesna jesień i wiosna. Latem temperatura przekracza 40 st. C. Uciążliwości związane z upałem dodatkowo są potęgowane przez wysoką wilgotność. Szczyt pory deszczowej ma miejsce w sierpniu. Zimą temperatura spada do ok. 10 st. C, występują również częste opady deszczu.
• Ambasada RP czynna jest od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00. Ambasada jest nieczynna podczas polskich oraz wietnamskich świąt państwowych. Sprawy konsularne w ambasadzie załatwiane są w poniedziałki i środy od 8.30 do 12.00.

źródło: MSZ


Poczytaj również o innych krajach: