Poradnik

Sri Lanka

SRI LANKA
(DemokratycznoSocjalistyczna Republika Sri Lanki)
Stolica: Kolombo
Waluta: rupia lankijska (LKR), 1 LKR = 100 centów; 1 USD = 96 LKR
Języki urzędowe: syngaleski, tamilski
Inne języki: angielski

Uwaga: W związku z pogarszającym się stanem bezpieczeństwa w Demokratyczno-Socjalistycznej Republice Sri Lanki Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim daleko idącą ostrożność przy podróżach do tego państwa oraz ścisłe stosowanie się do zaleceń służb porządkowych i organizatorów pobytów turystycznych. MSZ zaleca szczególnie powstrzymanie się od wyjazdów w północno-wschodnie regiony kraju. (Komunikat z 28.08.2006 r.)

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Przy wjeździe do Sri Lanki wymagana jest wiza. Koszt wizy turystycznej (jednokrotnej, ważnej 3 miesiące) wynosi 48 USD; jest ona wydawana przez Ambasadę Sri Lanki w Warszawie. Władze lankijskie udzielają również obywatelom polskim bezpłatnych wiz wjazdowych w punkcie granicznym na lotnisku w Kolombo na okres 1 miesiąca. Dokumenty wymagane przy wizie turystycznej: paszport, jedna aplikacja i 2 zdjęcia.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, ale zaleca się wcześniejsze zaszczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B oraz tężcowi.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Kierowcy muszą się legitymować międzynarodowym prawem jazdy ważnym na Sri Lankę.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU, BEZPIECZEŃSTWO. Oficjalnie nie ma żadnych ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Jednak lepiej nie podróżować w północnowschodnie regiony opanowane przez separatystów tamilskich.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Opuszczając wyspę, można wymienić walutę pod warunkiem okazania kwitu poprzedniej wymiany. Wymiany waluty można dokonać w oficjalnych punktach wymiany.
• W większych miastach i ośrodkach turystycznych działają specjalne komórki policji do udzielania pomocy turystom.
• Średnia temperatura na wybrzeżu wynosi 27 st. C, a na terenach górzystych 19 st. C. Temperatury w Kolombo wahają się od 16 do 28 st. C. Pora deszczowa trwa od maja do września.

Sri Lanka podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w New Delhi (Indie). W Kolombo rezyduje honorowy konsul generalny RP.

Komunikat Rzecznika Prasowego MSZ z dnia 14 stycznia 2008 r.
W związku z pogorszeniem się bezpieczeństwa na terytorium Sri Lanki Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP sugeruje obywatelom polskim ograniczenie do niezbędnego minimum podróży do tego kraju, a w przypadku gdy wyjazd jest konieczny zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu.

źródło: MSZ


Poczytaj również o innych krajach: