Poradnik

Republika Południowej Afryki

REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI
Stolica: Pretoria
Waluta: rand południowoafrykański (ZAR), 1 ZAR = 100 centów;
1 USD = 7,15 ZAR
Języki urzędowe: angielski, afrikaans oraz 9 innych języków

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Obywatele RP mający paszporty zwykłe mogą wjeżdżać bez wiz i przebywać na terytorium Republiki Południowej Afryki jednorazowo do 30 dni. Przy wjeździe władze imigracyjne zamieszczają w paszporcie podróżnego zezwolenie na pobyt w RPA (do 30 dni) w postaci naklejki. Brak wolnej strony w paszporcie powoduje odmowę wjazdu do RPA i bezwarunkowy powrót pasażera do miejsca, z którego rozpoczął podróż.

SŁUŻBA ZDROWIA. Największe zagrożenie epidemiologiczne stwarza AIDS; odnotowuje się szybko rosnącą liczbę zachorowań na gruźlicę, w tym na odporne na leki odmiany MDR i XDR. Przypadki malarii odnotowuje się na północnym wschodzie kraju (głównie obszar Parku Krugera).

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Zasadniczo wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, ale policja uznaje również polskie, z tym że turysta musi mieć także poświadczone tłumaczenie dokumentu na język angielski lub afrikaans. Obowiązuje ruch lewostronny.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Niewielkie ograniczenia występują w regionie intensywnej eksploatacji złóż diamentów (Namaqualand).

BEZPIECZEŃSTWO. RPA należy do krajów o wysokim zagro¬żeniu przestępczością kryminalną o dużym stopniu brutalności. Od wielu lat odnotowuje się tu dużą liczbę napadów rabunkowych z bronią i gwałtów, często kończących się zabójstwami. Nie zaleca się podróżowania wieczorem i w nocy, przebywania w regionach i dzielnicach miast, także na ulicach centralnych, bez upewnienia się co do bezpieczeństwa w konkretnym miejscu. Należy zachowywać ostrożność we wszelkich miejscach publicznych.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Powszechnie, jedynie z wyjątkami polegającymi na ograniczeniach technicznych, akceptowane są karty płatnicze wydane przez polskie banki.

źródło: MSZ


Poczytaj również o innych krajach: