Poradnik

Oman

OMAN
(Sułtanat Omanu)
Stolica: Maskat
Waluta: rial omański (OMR);
1 OMR = 2,58 USD; 1 USD = 0,388 OMR
Język: arabski
Inne języki: angielski

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Obywatele polscy mogą otrzy¬mać wizy we wszystkich placówkach dyplomatycznych Omanu (najbliższa Ambasada Omanu znajduje się w Berlinie) bez konieczności uzyskania wcześniejszej zgody (promesy) władz imigracyjnych, po wypełnieniu wniosku wizowego i wniesieniu opłaty wizowej. Turyści i przedstawiciele biznesu mogą również, po wypełnieniu wniosku wizowego i wniesieniu opłaty wizowej, uzyskać wizy na wszystkich przejściach granicznych. Wizy jednokrotne (opłata 6 OMR) uprawniają do maksymalnie miesięcznego pobytu, licząc od daty wjazdu.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. W Omanie nie występuje szczególne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Nie są wymagane szczepienia ochronne.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Akceptowane jest międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce.

BEZPIECZEŃSTWO. W Omanie nie występuje większe zagro¬żenie przestępczością pospolitą.

RELIGIA, OBYCZAJE. Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet (nie należy pokazywać się w strojach z odkrytymi ramionami, w szortach, w zbyt krótkiej sukience czy spódnicy ani z dużym dekoltem). W okresie dorocznego miesięcznego postu (ramadanu) od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych należy powstrzymać się od spożywania jedzenia, picia napojów i palenia tytoniu. Nie należy także wchodzić do meczetów bez przewodnika.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Omańskie banki akceptują karty kredytowe i płatnicze dużych sieci, takich jak MasterCard, VISA, American Express. Założenie rachunku bankowego wymaga posiadania wizy uprawniającej do dłuższego pobytu.
• Oman jest otwarty na ruch turystyczny, zarówno zbiorowy, jak i indywidualny. Preferowane są jednak formy zorganizowane.
Oman podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Rijadzie (Arabia Saudyjska). W Maskacie rezyduje konsul honorowy RP.

źródło: MSZ


Poczytaj również o innych krajach: