Poradnik

Meksyk

MEKSYK
(Meksykańskie Stany Zjednoczone)
Stolica: Meksyk
Waluta: peso meksykańskie (MXN), 1 MXN = 100 centavos; 1 USD = 10,93 MXN
Język urzędowy: hiszpański
Inne języki: nahuatl, języki maja

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach turystycznych, prywatnych lub służbowych nie przekraczających 90 dni. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe do Meksyku wynosi 6 miesięcy.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Szczepienia ochronne nie są wymagane. Istnieje bardzo wysokie zagrożenie amebozą, a w porze deszczowej na terenach dżungli zdarzają się przypadki cholery. W związku z zagrożeniem amebozą oraz bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego należy unikać jedzenia potraw przygotowywanych na straganach ulicznych, owoców nie poddanych odkażeniu oraz picia wody innej niż butelkowana. Należy unikać spożywania napojów z lodem w małych barach czy restauracjach nie budzących zaufania.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Kierowcy powinni mieć międzynarodowe prawo jazdy, mimo że samochody są często wypożyczane nawet po okazaniu polskiego prawa jazdy. Jednak w razie wypadku, zwłaszcza z udziałem innych pojazdów meksykańskich, posiadanie wyłącznie polskiego prawa jazdy może przysporzyć problemów. Przy wypożyczaniu samochodu należy zazwyczaj wpłacić kaucję, której wysokość uzależniona jest od marki samochodu, roku produkcji itp. (od 500 do 1000 USD).

BEZPIECZEŃSTWO. W stanie Chiapas, na południowym wschodzie kraju, należy liczyć się z częstymi kontrolami dokumentów przez władze wojskowe i policję. Ze względów bezpieczeństwa należy unikać podróżowania nocą.
W związku z poważnym pogorszeniem stanu bezpieczeństwa wzdłuż całej północnej granicy Meksyku z USA zaleca się polskim obywatelom udającym się do Meksyku unikanie podróży do północnych obszarów tego kraju, zwłaszcza w okolice miast Tijuana, Mexicali, Hermosillo i Ciudad Juarez.
Na terenie całego kraju, zwłaszcza w dużych miastach oraz w miejscach odwiedzanych przez turystów, zdarzają się napady, również z bronią w ręku.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• W dużych ośrodkach turystycznych można płacić w USD.
• W miastach i centrach turystycznych akceptowane są na ogół wszystkie ważniejsze międzynarodowe karty kredytowe typu VISA, MasterCard oraz w ograniczonym zakresie Amercan Express, chociaż przy wjeździe na terytorium Meksyku nie są one potwierdzeniem posiadania przez cudzoziemca środków finansowych. W razie zagubienia lub utraty karty należy niezwłocznie ją zablokować, dzwoniąc pod numer podany przez bank wydający kartę.
• Należy pamiętać o drobnych napiwkach (na ogół 10 proc.) za wszelkie usługi.
• Zwyczaje meksykańskie nie pozwalają zaprzeczyć gościom ani na ich pytanie odpowiedzieć negatywnie. Nie należy krytykować żadnego aspektu życia w Meksyku ani zachowania Meksykanów – krytyka, nawet konstruktywna, nie będzie dobrze przyjęta. 

źródło: MSZ


Poczytaj również o innych krajach: