Poradnik

Mauritius

MAURITIUS
(Republika Mauritiusa)
Stolica: Port Louis
Waluta: rupia (MUR);
1 USD = 32,33 MUR; 1 EUR = 42,22 MUR
Języki urzędowe: angielski, francuski
Inne języki: kreolski, hindi, urdu, hakka, bhojpuri

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Obywatele RP mogą przebywać bez wiz na terytorium Republiki Mauritiusa łącznie 180 dni w roku kalendarzowym, o ile spełniają następujące warunki: mają bilet powrotny, potwierdzoną rezerwację miejsca zamieszkania oraz środki niezbędne do utrzymania w czasie pobytu (ok. 100 USD na dzień), a ważność ich paszportu w dniu planowanego opuszczenia terytorium Republiki Mauritiusa będzie wynosić co najmniej 6 miesięcy. Opłaty lotniskowe wliczone są w ceny biletów.
PRZEPISY PRAWNE I CELNE. Kary za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi są bardzo restrykcyjne. Częste są przypadki kar pozbawienia wolności na 20 lat za tego rodzaju przestępstwa. Zabroniony jest import sprzętu rybackiego na Mauritius. Zwierzęta przywożone na wyspę muszą odbyć sześciomiesięczną kwarantannę.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Opieka medyczna jest na przyzwoitym poziomie, jednakże bezpłatne szpitale państwowe nie są dostępne dla cudzoziemców. Turyści korzystają w razie potrzeby z usług prywatnych szpitali i gabinetów lekarskich. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Obowiązuje ruch lewostronny. Miejscowe drogi są w dobrym stanie. Kierowcę samochodu i pasażera na przednim siedzeniu obowiązują pasy bezpieczeństwa, a kierowców i pasażerów motocykli – kaski. Uczestnicy większych kolizji drogowych obowiązani są do złożenia wyjaśnień na miejscu wypadku, po przybyciu policji. Przy mniejszych kolizjach można ograniczyć się jedynie do spisania wspólnego oświadczenia, które następnie należy poświadczyć na najbliższym posterunku policji. Możliwości skorzystania z pomocy drogowej i służb ratunkowych są bardzo ograniczone.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU, BEZPIECZEŃSTWO. Komunikacja autobusowa w większych miastach funkcjonuje do godz. 22.30, a na prowincji jedynie do 18.00. Można korzystać z miejscowych taksówek. Więcej szczegółowych informacji na temat podróżowania po Mauritiusie można znaleźć na stronie internetowej Izby Rozwoju Turystyki Mauritiusa: www.mauritius.net. Należy unikać tłoku, demonstracji ulicznych. Przestrzega się przed samotnymi spacerami wieczorami i nocą. Należy uważać na złodziei kieszonkowych grasujących na centralnym placu w Port Louis.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Klimat tropikalny, okres cyklonów od połowy grudnia do kwietnia.
• Zawsze chętnie udziela informacji na temat Mauritiusa i służy ewentualną pomocą pani Ewa Abelak – Polka od wielu lat mieszkająca na Mauritiusie. Adres: 33 Royal Road, Floreal, tel. (+230) 7505 231, 7695 970, 6863 507, faks (+230) 696 56 19, e-mail: ewa@abelak.com.
• Na Mauritiusie pracuje kilku polskich misjonarzy.
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Mauritius podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi (Kenia).

źródło: MSZ

Praktyczne informacje dodatkowe:

  • Czeki podróżne w dolarach, markach, funtach czy frankach francuskich sa lepiej wymieniane niz gotówka. Wszystkie banki mają ten sam kurs wymiany walut. Należy unikac wymieniania pieniedzy w hotelach.
  • Wszystkie banki, hotele większe restauracje, sklepy i biura podróży akceptują płatnosci kartami kredytowymi American Express,  Diners, Master Card i Visa.

Co warto zobaczyć:
-
Port Louis: stolica i główny port wyspy, siedziba rządu i centrum międzynarodowego businessu, malowniczo otoczony gorami z imponującą aleją palmową łączącą basen portowy z centrum miasta.
- ogród botaniczny Pamplemousses; założony prawie trzy wieki temu i zaliczany do najciekawszvch na świecie, koncentruje najbardziej unikalne rośliny, drzewa palmy z rejonu całego Oceanu Indyjskiego.Tu można zobaczyć skąd biorą się zapachy większości perfum i prawie wszystkie przyprawy kuchenne
- kolorowa ziemia w Chamarel; rożny wiek tlenków metali spowodował niezwykłe roznokolorowe zabarwienie ziemi w odcieniach żółci, szarości, błękitu, fioletu i brązu: tuż obtok, w tropikalnym lesie, pełne uroku wodospady Chamarel - przełom Czarnej Rzeki; kilka niezwykłych punktow widokowvch w górach na przełom rzeki znajdujący się między Chamarel i miastem Curepipe
- lle aux Cerfs (czvli wyspa jeleni); z niespotykanych kształtów "łza " piachu nanoszonego przez prąd morski do zatoki dzielącej wyspę od "lądu". 

Co warto zrobic:
- koniecznie odbyć kiIka podróży łódką ze szklanym dnem na rafe koralową
- spróbować swoich umiejętności na nartach wodnych, windsurfingu lub żaglówkach.
- nurkowac z maską i płetwami na przybrzeżnej rafie, przejść krótkie przeszkolenie zanurkować z  prawdziym akwelungiem
- sprobować szczęścia w wyprawie na marlina, tuńczyka czy barrakudę
- zrobić kurs nurkowania PADI / CMAS po polsku, z Neptune Diving (tel.263 4651), z międzynarodową licencją upoważniającą do nurkowania w dowolnym punkcie na świecie.

źródło: http://www.aquasports.pl/


Poczytaj również o innych krajach: