Poradnik

Malediwy

MALEDIWY
(Republika Malediwów)
Stolica: Male
Waluta: rupia malediwska (MVR); 1 MVR = 100 laria; 1 USD = ok. 12 MVR
Język urzędowy: malediwski (dhivehi)
Inne języki: angielski

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Na lotnisku w Male podczas kontroli paszportowej otrzymuje się bezpłatnie stempel władz imigracyjnych zezwalający na wjazd. Każdy turysta otrzymuje wizę ważną przez 30 dni bez wnoszenia opłat.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Międzynarodowe świadectwo szczepień nie jest warunkiem wjazdu, ale bardzo wyraźnie należy zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo zarażenia się cholerą, tyfusem, polio, żółtaczką typu A, B i E. Zagrożenie malarią w zasadzie zanika, niemniej jednak warto się zabezpieczyć.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Transport samochodowy występuje tylko na wyspie Huhule. Większość wysp można przejść pieszo w czasie niezbyt długiego spaceru.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Między wyspami kursują łodzie oraz samoloty.

BEZPIECZEŃSTWO. Malediwy są krajem bezpiecznym dla turystów.

RELIGIA, OBYCZAJE. Malediwy są krajem muzułmańskim. Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe za¬leca się przestrzeganie odpowiednich norm zachowania i ubioru w miejscach publicznych. W strojach kąpielowych lepiej poruszać się tylko w ośrodkach turystycznych i na plaży. Podczas zwiedzania meczetów nogi i ciało muszą być zakryte.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Nie jest konieczna wymiana waluty na rupie malediwskie. Wszędzie są akceptowane waluty wymienialne (zwłaszcza USD). Nie zaleca się płatności kartą kredytową, gdyż automatycznie do ceny dodawane są wysokie koszty manipulacyjne.
• Malediwy to kraj wyspiarski (ok. 200 atoli koralowych jest zamieszkanych), głównymi gałęziami gospodarki są turystyka i rybołówstwo.
• Pora monsunowa trwa od maja do września.
• Woda w ośrodkach turystycznych jest czysta, ale poza nimi jest niezdatna do picia czy mycia zębów. Bezpieczna jest woda butelkowana.
• Muszle można kupować tylko oficjalnie w sklepach – nie wolno wynosić ich z plaży.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Malediwów podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w New Delhi (Indie).

źródło: MSZ


Poczytaj również o innych krajach: