Poradnik

Kenia

KENIA
(Republika Kenii)
Stolica: Nairobi
Waluta: szyling kenijski (KES); 1 USD = 70 KES; 1 EUR = 91 KES
Języki urzędowe: angielski, suahili

Uwaga: W związku z napiętą sytuacją na terytorium Republiki Kenii, wywołaną przedłużającym się kryzysem politycznym po ogłoszeniu wyniku wyborów prezydenckich w grudniu 2007 r. oraz pogłębiającym się kryzysem humanitarnym, MSZ w dalszym ciągu sugeruje obywatelom polskim ograniczenie podróży do tego kraju. Jeśli wyjazd jest konieczny, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w obrębie aglomeracji miejskich, unikanie miejsc, w których organizowane są wiece, manifestacje i wszelkiego rodzaju zgromadzenia.

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Obywatele polscy udający się do Kenii muszą mieć wizę pobytową, którą można uzyskać bezpośrednio po przylocie na lotnisku międzynarodowym w Nairobi lub w Mombasie oraz na każdym przejściu lądowym i w porcie w Mombasie. Cena wizy turystycznej ważnej 3 miesiące wynosi 50 USD. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Od osób przybywających z Europy nie jest wymagane świadectwo szczepienia przeciw żółtej febrze. Może ono być potrzebne, jeśli turysta ma zamiar pojechać z Kenii do innych krajów afrykańskich (np. do Tanzanii) lub wjechać do Kenii z innego kraju afrykańskiego. Na wybrzeżu kenijskim oraz na zachodzie kraju występuje całoroczne zagrożenie malarią. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zaleca się picie wody butelkowanej. W całym kraju występuje duże zagrożenie HIV/AIDS.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Polskie prawo jazdy jest honorowane jedynie przez okres trzech miesięcy. Osoby planujące dłuższy pobyt muszą uzyskać miejscowy dokument. Nie jest akceptowane międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce. W Kenii obowiązuje ruch lewostronny.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Nie ma problemów z wymianą walut zachodnich na miejscową i odwrotnie. Kursy kantorowe niewiele odbiegają od bankowych; w bankach pobierana jest prowizja. Nie ma też problemów z realizacją czeków bankowych, a płatności kartami kredytowymi są już dość rozpowszechnione.
• Są problemy z połączeniami telefonicznymi, zarówno lokalnymi, jak i międzynarodowymi. Opłaty, zwłaszcza w hotelach, są wysokie. Nieźle rozwinięta jest sieć kawiarenek internetowych.
• Ceny noclegów wahają się od 10–20 USD w hotelach i schroniskach niższej kategorii do 90–120 USD (nocleg, śniadanie) w hotelach wyższej kategorii.
• Należy wystrzegać się tanich jadłodajni. W większych miastach mniej wybredny turysta ma do dyspozycji nieźle rozwiniętą sieć lokali typu fast food, które zlokalizowane są najczęściej przy stacjach benzynowych. Bez problemów można zaopatrywać się w artykuły spożywcze w marketach sieci Uchumi i Nakumatt. Asortyment towarów jest dość duży, a ceny zbliżone do europejskich.
• Najlepszą porą do podróżowania po Kenii są miesiące grudzień–marzec. Pory deszczowe występują dwukrotnie: tzw. krótka – od połowy października do połowy grudnia, oraz długa – od marca do maja. Najzimniejsze miesiące to lipiec i sierpień, najcieplej jest w grudniu i styczniu. Występują duże różnice temperatur i wilgotności, zwłaszcza między położonym wyżej centrum kraju a wybrzeżem.
• W kilku miejscowościach Kenii pracują polscy misjonarze i siostry zakonne, chętnie udzielający pomocy polskim turystom.
• Informacji na temat Kenii udziela także warszawski oddział Kenyan-Polish Forum, ul. Górczewska 124/305, 01-460 Warszawa, tel. (022) 533 49 08 09, e-mail: kpf@kenya.com.pl, www.kenya.com.pl.

źródło: MSZ

Temperatura powietrza w dzień (Nairobi):

wrz

paź

lis

18

20

19

       

        Temperatura powietrza w dzień (Mombasa):

wrz

paź

lis

25

26

27


Poczytaj również o innych krajach: