Poradnik

Jordania

JORDANIA
(Jordańskie Królestwo Haszymidzkie)
Stolica: Amman
Waluta: dinar jordański (JOD), 1 JOD = 1000 filsów; 1 USD = 0,7 JOD
Język urzędowy: arabski
Inne języki: angielski

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Obywatele RP mają obowiązek posiadania wiz uprawniających do wjazdu i pobytu. W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatycznego Jordanii. Najbliższa placówka jordańska akredytowana na Polskę znajduje się w Berlinie. Obywatele polscy mogą otrzymać jednokrotne wizy na międzynarodowych przejściach granicznych, z wyjątkiem przejścia granicznego na moście Króla Husajna (Allenby Bridge). Wizy są wydawane na okres jednego miesiąca, z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy. Opłata wynosi 10 JOD (ok. 14 USD).

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Szczepienia nie są obowiązkowe. Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Istnieje jednak ryzyko zatruć pokarmowych oraz zakażenia amebą. Należy dokładnie płukać owoce i warzywa oraz unikać spożywania posiłków w restauracjach i barach o wątpliwym standardzie.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. W zasadzie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, choć przy pobytach krótkoterminowych akceptowane jest również polskie.

RELIGIA, OBYCZAJE. Islam jest religią państwową. Niedopuszczalne jest np. publiczne całowanie się lub pokazywanie się w zbyt skąpym stroju, zwłaszcza w sąsiedztwie meczetów. W miesiącu postu (ramadan) należy unikać spożywania posiłków i palenia tytoniu w miejscach publicznych.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Walutę można wymieniać w kantorach lub w bankach.
• Urzędy publiczne są czynne w godzinach 8.00–15.00, a sklepy w godzinach 8.00–22.00.
• Dniem wolnym od pracy jest piątek (w instytucjach państwowych także sobota).

źródło: MSZ


Poczytaj również o innych krajach: