Poradnik

Australia

AUSTRALIA
(Związek Australijski)
Stolica: Canberra
Waluta: dolar australijski (AUD), 1 AUD = 100 centów; 1 AUD = ok. 0,70 USD
Język urzędowy: angielski

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Przy wjeździe do Australii wymagana jest wiza. Nie ma możliwości otrzymania wizy na granicy. Wnioski wizowe (13 stron) o wizy turystyczne (na okres 3, 6 i 12 miesięcy) można składać elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa ds. Imigracji (www.immi.gov.au). Decyzje podejmowane są w ciągu maksymalnie 2 tygodni i przekazywane drogą elektroniczną lub pocztą. Wydruk decyzji wizowej należy okazać razem z paszportem przy każdej odprawie. W Polsce za wydawanie wiz odpowiedzialna jest Sekcja Wizowa Ambasady Australii w Warszawie (www.poland.embassy.gov.au). Paszport musi być ważny na czas pobytu w Australii.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia turystów mogą być jadowite węże i pająki (dotyczy to przede wszystkim osób podróżujących po buszu lub pustyni). Opieka medyczna jest jednak dobrze przygotowana na leczenie skutków ukąszeń. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Doba w szpitalu kosztuje ok. 600 AUD. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 40 AUD.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Do prowadzenia pojazdów konieczne jest międzynarodowe prawo jazdy. Na podstawie polskiego prawa jazdy i po zdaniu egzaminu można uzyskać miejscowe prawo jazdy. Na drogach obowiązuje ruch lewostronny. Bardzo wysokie i skutecznie egzekwowane są kary za wykroczenia drogowe.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń. W niektórych stanach dostęp do terytoriów zamieszkiwanych przez Aborygenów wymaga uzyskania wcześniejszej zgody.
PRZYDATNE INFORMACJE:
• W Australii akceptowane są karty kredytowe wszystkich większych banków działających na świecie.
• Należy bezwzględnie stosować się do wszelkich zaleceń umieszczonych na tablicach, które ostrzegają przed niebezpiecznymi drapieżnikami i innego rodzaju zagrożeniami dla zdrowia i życia.
• Słońce w okresie letnim operuje bardzo intensywnie – niezbędne jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych 30+ i noszenie ciemnych okularów.

źródło: http://www.msz.gov.pl/


Poczytaj również o innych krajach: