Poradnik

Filipiny

FILIPINY
(Republika Filipin)
Stolica: Manila
Waluta: peso filipińskie (PHP),1 PHP = 100 centavos; 1 USD = ok. 48,50 PHP
Język urzędowy: tagalski (filipino), angielski
Inne języki: hiszpański

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Od obywateli polskich odwiedzających Filipiny nie wymaga się wizy na pobyt do 21 dni – należy tylko okazać bilet powrotny lub bilet do innego kraju oraz wszystkie dokumenty związane z podróżą, a także środki finansowe wystarczające na czas pobytu (wysokość kwoty na dzień pobytu nie jest określona). Pobyt można przedłużyć w Biurze Imigracyjnym do 59 dni.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie występują tu szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie ma też obowiązku szczepień profilaktycznych. Nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Obowiązkowe jest międzynarodowe prawo jazdy.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma żadnych ograniczeń. Nie jest jednak zalecana podróż w rejony, w których działają zbrojne oddziały ekstremistów islamskich, szczególnie na dalekim południu tego kraju (wyspa Mindanao, archipelag Sulu). Należy zachować szczególną ostrożność podczas podróżowania w późnych godzinach wieczornych, nawet w niektórych dzielnicach stolicy kraju, Manili.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Filipiny są krajem katolickim (81 proc. ludności), w którym święta kościelne obchodzone są podobnie jak w Polsce; 12 proc. stanowią wyznawcy innych religii, 5 proc. to muzułmanie.
• Woda z sieci wodociągowej nie nadaje się do picia. Lepsze hotele dostarczają wodę destylowaną i mineralną w ramach regularnych usług, w gorszych należy się w nią zaopatrzyć samemu (w sprzedaży dostępna jest butelkowana woda pitna). Owoce i warzywa należy myć przed spożyciem.
• Na plażach prowadzony jest handel obnośny. Nie wszyscy sprzedawcy należą do najuczciwszych; czasami podszywają się pod tę kategorię osób członkowie gangów młodocianych, gotowi okraść klienta.
• Poziom bezrobocia jest bardzo wysoki, a praca bez zezwolenia jest surowo karana.
• Należy raczej unikać wycieczek w godzinach wieczornych, zwłaszcza jeśli nie zna się okolicy. Dobrze jest skorzystać z pomocy zaufanego przewodnika.
Na Filipinach nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Tajlandii akredytowany jest również na Filipinach. Sprawy konsularne dotyczące terenu tego kraju pozostają w gestii konsula RP w Bangkoku (patrz: Tajlandia). W Manili rezyduje honorowy konsul generalny.

źródło: MSZ


Poczytaj również o innych krajach: