Poradnik

Emiraty Arabskie

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE
Stolica: Abu Dhabi (Abu Zabi)
Waluta: dirham (AED); 1 USD = 3,67 AED
Język urzędowy: arabski
Inne języki: angielski

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Obywatele RP, niezależnie od celu przyjazdu, podlegają obowiązkowi wizowemu. Paszport ubiegającego się o wizę powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy. W paszporcie nie mogą się znajdować wizy wjazdowe Izraela lub ślady pobytu w tym kraju, gdyż taki paszport jest w myśl przepisów ZEA nieważny.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Obszar ZEA jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane jakiekolwiek szczepienia. Woda ze wszystkich wodociągów miejskich pochodzi z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zalecane jest spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Przy pobytach nie przekraczających 30 dni wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Można wówczas prowadzić samochód wypożyczony z licznych tu wypożyczalni.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń. Kraj ma sieć doskonałych autostrad, w nocy oświetlonych.

BEZPIECZEŃSTWO. ZEA należą do krajów o najniższym w świecie wskaźniku przestępczości. 

RELIGIA, OBYCZAJE. Wyznawcom innych religii zabrania się wchodzić do meczetów podczas modlitw. W kwestiach ubioru widoczny jest pewien liberalizm. Nie jest wymagane nakrycie głowy u kobiet. W takich metropoliach jak Dubaj czy Abu Zabi akceptowane są stroje takie same jak w Europie. Jedynie na prowincji, a przede wszystkim w emiratach północnych, zaleca się, szczególnie kobietom, unikanie odzieży nadmiernie odkrywającej ciało.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Oficjalnie dniami wolnymi od pracy są piątek i sobota. W praktyce dotyczy to przede wszystkim sektora publicznego, gdyż sektor prywatny pracuje 6 dni w tygodniu, a częściowo nawet w piątek.
• Czas pracy: urzędów państwowych – od niedzieli do czwartku włącznie w godz. 9.00–13.00, banków – od niedzieli do czwartku włącznie w godz. 8.00–13.00, sklepów – przez cały tydzień w godz. 9.00–13.00 i 17.00–23.00, centrów handlowych – od soboty do czwartku włącznie w godz. 10.00–23.00 (w piątki 14.00–23.00).
• Szczegółowe informacje można uzyskać m.in. na stronach www.uae.gov.ae oraz www.uaeinteract.com/travel/.

żródło: MSZ


Poczytaj również o innych krajach: