Poradnik

Cypr

CYPR
(Republika Cypryjska)
Stolica: Nikozja (Lefkosia)
Waluta: Euro (EUR)
Języki urzędowe: grecki, turecki
Inne języki: angielski

PRZEPISY WJAZDOWE. Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Cypru do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Na Cyprze nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, nie wymaga się szczepień ochronnych. Uwaga: od 1 stycznia 2006 r. EKUZ zastąpiła dotychczasowy druk E-111, umożliwiający obywatelom Unii korzystanie z opieki medycznej w innych krajach członkowskich. Aby ją otrzymać, należy zgłosić się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (szczegółowe informacje nt. EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl).

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - z jakich świadczeń można skorzystać przebywając na Cyprze.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Niezbędne jest ważne prawo jazdy. Samochód może wypożyczyć osoba, która ukończyła 21 lat. Opłata za wynajęcie samochodu wraz z ubezpieczeniem zależy do klasy pojazdu i wynosi minimum 15 CYP dziennie. Ubezpieczenie samochodu nie rozciąga się na północną część Cypru (aby tam się udać, wymagane jest wykupienie nowego ubezpieczenia). Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny. Podczas jazdy nie wolno używać telefonów komórkowych. Ilość alkoholu we krwi kierowcy nie może przekraczać 39 miligramów.

BEZPIECZEŃSTWO. Zagrożenie przestępczością pospolitą na Cyprze jest niewielkie, coraz częstsze są jednak kradzieże kieszonkowe. Mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do cudzoziemców, w szczególności do turystów.

OBYCZAJE. Nie obowiązują tu szczególne normy prawne ani zwyczajowe, których naruszenie mogłoby prowadzić do konfliktów. Należy jednak pamiętać o odpowiednim ubraniu przy zwiedzaniu świątyń – ramiona i kolana muszą być zakryte. W wielu świątyniach można wypożyczyć na czas zwiedzania spodnie lub chusty. Może się zdarzyć, że nieodpowiednio ubrana osoba nie zostanie wpuszczona.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Walutę można wymienić w każdym banku (czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30–12.30), w większości hoteli oraz w punktach wymiany na lotniskach i w portach (otwarte całą dobę). Przy wymianie należy okazać paszport oraz opłacić marżę w wysokości 1 proc. Sieć banków jest dobrze rozbudowana – nie ma problemów z wymianą i pobieraniem waluty z bankomatów. Należy pamiętać, że oficjalnie funt cypryjski jest poza Cyprem walutą niewymienialną.
• Na Cyprze zwyczajem jest późne spożywanie obiado-kolacji – restauracje czynne są wieczorem od godz. 20.00.
• Urzędy państwowe, w tym poczta, otwarte są tylko do godziny 12.30.
• Środa po południu to dzień wolny od pracy dla sklepów; wyjątek stanowią sklepy znajdujące się bezpośrednio przy linii brzegowej.
• Zabroniony jest wstęp na teren brytyjskich baz wojskowych oraz fotografowanie terenów i urządzeń wojskowych oznaczonych znakami zakazu.
• Telefony dyżurne: policja, pogotowie ratunkowe, straż pożarna – 112 lub 199.

źródło: http://www.msz.gov.pl


Poczytaj również o innych krajach: