Poradnik

Bułgaria

BUŁGARIA
(Republika Bułgarii)
Stolica: Sofia
Waluta: lew (BGN), 1 BGN = 100 stotinek; 1 USD = ok. 1,59 BGN; 1 EUR = 1,95 BGN
Język urzędowy: bułgarski
Inne języki: rosyjski, angielski

PRZEPISY WJAZDOWE. Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Od 1 stycznia 2007 r. obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Republiki Bułgarii przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia pierwszego wjazdu, oraz przejeżdżać tranzytem przez terytorium Republiki Bułgarii na podstawie ważnych paszportów lub dowodów osobistych.

UBEZPIECZENIE, SŁUŻBA ZDROWIA. Osoby opłacające składki na NFZ, podróżujące po Bułgarii, mają prawo korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Udając się do lekarza, należy mieć dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ). Aby ją otrzymać, wystarczy zgłosić się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - z jakich świadczeń można skorzystać przebywając w Bułgarii.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. W Bułgarii obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach. Rozmawianie przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu jest dopuszczalne, podobnie jak w większości krajów unijnych, pod warunkiem korzystania z zestawu głośnomówiącego. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Prawo jazdy (zarówno starego, jak i nowego wzoru) wydane przez polskie władze jest honorowane.

Od 1 stycznia 2005 r. wprowadzone zostały winiety dla wszystkich rodzajów pojazdów.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie należy podróżować nocą, zatrzymywać się na niestrzeżonych parkingach, w przydrożnych barach itp. Na drogach miejskich powinno się zablokować od wewnątrz drzwi samochodu.

OBYCZAJE. Gest kiwnięcia głową, który dla Polaka oznacza zgodę bądź potwierdzenie, w Bułgarii ma przeciwne znaczenie.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Ze względu na ruchomy kurs dolara korzystniejsze są płatności w euro. Wymieniając walutę w kantorach, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż częste są przypadki wypłacania kwot niższych niż deklarowany kurs (najlepiej uprzednio zapytać, jaką sumę otrzyma się za określoną kwotę w walucie). Niektóre kantory i banki wymieniają również złotówki. Za wymianę walut kantory pobierają niekiedy prowizję.
• Na terenie Bułgarii działa kilkadziesiąt punktów Western Union, co umożliwia błyskawiczne przekazanie pieniędzy z Polski.
• W obiegu są banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 lewa.

źródło: http://www.msz.gov.pl


Poczytaj również o innych krajach: