Poradnik

Brazylia

BRAZYLIA
(Federacyjna Republika Brazylii)
Stolica: Brasilia
Waluta: real (BRL), 1 BRL = 100 centavos; 1 USD = 2,10 BRL
Język urzędowy: portugalski
Inne języki: hiszpański, angielski

Uwaga: W związku ze zwiększonym ryzykiem zachorowań na żółtą febrę w niektórych rejonach Brazylii Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP zaleca wszystkim udającym się do tego kraju osobom szczepienia przeciw żółtej febrze. Szczepienie należy wykonać z wyprzedzeniem minimum 10 dni od daty wjazdu. Osoby, które nie zaszczepiły się przed wjazdem, mogą to zrobić bezpłatnie w Brazylii w placówkach publicznej służby zdrowia (posto de saude). Przy szczepieniu wydaje się zaświadczenie z datą szczepienia, które należy zachować. Szczepienie jest ważne przez 10 lat. W całej Brazylii trwa intensywna akcja profilaktyczna.

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Obywatele polscy przybywający do Brazylii jako turyści na okres do 90 dni w ciągu roku są zwolnieni z obowiązku wizowego.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Nie wymaga się szczepień od osób przybywających z Europy. Na obszarze tropikalnym Brazylii należy wystrzegać się picia nie przegotowanej wody.
Przychodnie i szpitale publiczne są bezpłatne, ale usługi w nich świadczone są często na niskim poziomie. Obowiązuje zakaz wwozu lekarstw do Brazylii. Większość lekarstw w brazylijskich aptekach jest dostępna bez recepty lekarza. Nie zawsze nazwa leku polskiego odpowiada nazwie brazylijskiej. Wwożone lekarstwa należy wymienić w deklaracji celnej. Jeśli podróżujący wymaga stałego przyjmowania lekarstw i istnieje potrzeba wwiezienia ich w większej ilości, należy uzyskać stosowne zaświadczenie od polskiego lekarza, zalegalizować je w MSZ RP, zgłosić się z oryginałem i tłumaczeniem do Wydziału Konsularnego Ambasady Brazylii w Polsce i uzyskać jego legalizację.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po Brazylii z wyjątkiem rezerwatów przyrody i rezerwatów Indian, do których wjazd jest możliwy jedynie na podstawie specjalnego pozwolenia.

BEZPIECZEŃSTWO. We wszystkich, a zwłaszcza w wielkich miastach trzeba zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to przede wszystkim Rio de Janeiro, Vitorii, Sao Paulo, Pernambuco, Salvadoru, Recife, Fortalezy, Manaus. Statystyki są alarmujące – zwiększa się liczba kradzieży i napaści na turystów, a zagrożenie przestępczością pospolitą jest bardzo duże.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Brazylijskie urzędy są otwarte w godzinach od 8.00 do 12.00 i od 14.00 do 18.00. Banki są czynne od 11.00 do 16.00, sklepy od 9.00 do 19.00, a centra handlowe od 10.00 do 22.00. Niektóre sieci supermarketów działają przez całą dobę.
• Sprzęt audiowizualny działa w Brazylii w systemie PAL-M.
• Nie ma jednego standardowego poziomu napięcia. W większości stanów napięcie wynosi 127 V. W pozostałych, głównie na północnym wschodzie, 220 V. Powszechnie stosuje się gniazdka akceptujące wtyczki różnych typów, tj. z 2 bolcami płaskimi, 2 bolcami okrągłymi (typu polskiego) i dodatkowo z bolcem uziemienia. Ogólnie w Brazylii stosuje się 4 rodzaje wtyczek. Najbardziej rozpowszechnione są z 2 bolcami płaskimi lub 2 okrągłymi.
• Telefony komórkowe przywożone z Polski zwykle działają jedynie w większych miastach i dotyczy to prawie wyłącznie aparatów 3-systemowych (w Brazylii dominuje system amerykański, system GSM nie jest jeszcze rozpowszechniony).
• W okresie karnawału (w 2007 r. przypada od 17 do 20 lutego) zamknięta jest większość urzędów.

źródło: http://www.msz.gov.pl/


Poczytaj również o innych krajach: